"KRAKÓW Z BLISKA"
Jacek Paryła zaprasza do galerii swoich fotografii


Urodziłem się w Krakowie i rozstaję się z nim jedynie czasami i na krótko. Kraków zawsze pasjonował mnie swoją historią, setkami ciekawych i tajemniczych miejsc oraz niezliczonymi ciekawostkami z życia miasta.
Kiedy w 1996 roku zacząłem zajmować się fotografowaniem, zacząłem na nowo poznawać Kraków, który stał się moim ulubionym tematem niemal codziennie wykonywanych nowych zdjęć. Postawiłem sobie za zadanie utrwalenie wszystkiego, co przykuwa moją uwagę i realizuję to w każdej wolnej chwili nie rozstając się z aparatem.
Wykonałem w tym czasie ponad 10 tys. fotografii Krakowa, wielokrotnie fotografując swoje ulubione motywy, aby wykonać lepsze zdjęcia lub zarejestrować nowe okoliczności. Pomimo to, jest jeszcze wiele miejsc, które chciałbym sfotografować i mam nadzieję zrealizować to w przyszłości.
Kraków to niekończący się zbiór informacji o minionych czasach, o ludziach, tradycjach, zwyczajach, zmianach w planach urbanistycznych miasta. Za źródło wiedzy historycznej służą mi na co dzień książki najczęściej trzech autorów, historyków i miłośników i Krakowa, którym w tym miejscu wyrażam za to swoją wdzięczność i uznanie. Są to :
Ambroży Grabowski
Michał Rożek
Jan Adamczewski
Mam nadzieję, że moje fotografie uzupełnią treści zawarte w książkach tych autorów i przyczynią się do utrwalenia przemijających obrazów i znikających zabytków. Brak środków na restaurowanie nawet tych bardziej popularnych oraz budowanie nowoczesnych obiektów na miejscu starych powoduje, że wiele z tych skarbów znika z naszego krajobrazu.
Kilka indywidualnych wystaw moich fotografii o tematyce Krakowa, pozwoliło wielu oglądającym inaczej spojrzeć na nasze miasto. Odkryli miejsca i ciekawostki, których wcześniej nie zauważali, zbyt zajęci codziennymi kłopotami. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że zachowanie i propagowanie dostrzeżonego piękna, również na fotografiach jest potrzebne. Dlatego MARZĘ o pozyskaniu pomieszczeń, w których mógłbym zorganizować stałą wystawę fotografii KRAKÓW Z BLISKA, na której Krakowianie i goście mogliby w skondensowanej formie, w jednym miejscu na fotografiach w większym formacie zobaczyć Kraków z bliska, te miejsca i widoki, których z braku czasu i wiedzy, z powodu przemijania nie mają szansy zobaczyć. Stworzenie takiej ekspozycji dawałoby możliwość szybkiego poznania obrazu całego miasta i wyboru tych elementów, które kogoś szczególnie interesują. W obecnej sytuacji znaczna część zwiedzających ogranicza się do Wawelu, Rynku i Bramy Floriańskiej. A to trochę szkoda, bo jest tyle ciekawych miejsc godnych zobaczenia.
Może kiedyś władze miasta zainteresują się pomysłem, kto wie ? Ze względu na ograniczone możliwości strona zawiera jedynie mały fragment zbioru fotografii i w miarę możliwości będzie wzbogacana o nowe zdjęcia. Wiele zdjęć ma za zadanie zwrócenie uwagi na jakiś element. W związku z tym fakt, że są złej jakości technicznej lub po zeskanowaniu i skompresowaniu straciły zupełnie barwy czy są mniej czytelne, nie zniechęciły mnie do ich zamieszczenia. W miarę możliwości będą wymieniane.
W dziale "wydarzenia" zamierzam umieszczać na bieżąco zdjęcia z aktualnych wydarzeń w Krakowie, w których brałem udział, jeśli miejsce na stronie na to pozwoli. Ci, którzy nie mieli okazji wziąć udziału będą mogli zobaczyć migawki z bieżącego życia Krakowa.
Oprócz Krakowa tematem moich fotografii jest także przyroda, pejzaż, kapliczki w Polsce i inne. Zamierzam uruchomić specjalną stronę poświęconą pozostałym fotografiom.
Dziękuję wszystkim zainteresowanym Krakowem za odwiedzenie strony i zapraszam do ewentualnych opinii i komentarzy.
Jacek Paryła fotografie@wp.pl

Strona Główna